Ogród dla klimatu. Fundacja Plony

Share

Fundacja “PLONY” powstała w 2021 roku z troski o budowanie więzi między ludźmi, edukację proekologiczną oraz wspólne odnalezienie się w nowym świecie dotkniętym zmianami klimatu. Na co dzień Fundacja łączy działalność na trzech różnych polach: uprawy miejskiej w samym centrum Gdańska, organizacji warsztatów i wykładów o szeroko rozumianej tematyce ekologii oraz zewnętrznych warsztatów edukacyjnych.

 

 

OGRÓD SPOŁECZNOŚCIOWY

Działalność związana z naturalną uprawą odbywa się w Ogrodzie Społecznościowym “PLONY”, w którego budowę włączani są mieszkańcy i mieszkanki całego Trójmiasta. W ciągu zaledwie roku udało im się zbudować ponad 70 wyniesionych grządek do adopcji, kompostowniki, system zbierania wody deszczowej, szklarnię ze starych okien… i wiele innych rzeczy niezbędnych do codziennego funkcjonowania Ogrodu! Chętna społeczność, która zdecydowała się zaopiekować wybraną grządką (wraz ze znajomymi/ rodziną/ współpracownikami_czkami), spotyka się regularnie i buduje wzajemne relacje w oparciu o wspólne cele, pracę z ziemią oraz międzypokoleniową wymianę doświadczeń.

 

W tym samym Ogrodzie Fundacja prowadzi szereg wydarzeń udostępniających społeczności wiedzę i narzędzia na temat naturalnego ogrodnictwa, alternatyw dla konsumpcji oraz innych zagadnień około ekologicznych. Jednym z projektów dedykowanych miejskim ogrodnikom i ogrodniczkom jest cykl spotkań “Popołudnia na Farmie”, podczas którego do Ogrodu zapraszani są eksperci i ekspertki związani z wybranymi aspektami uprawy ekologicznej. Dodatkowo, w roku 2022 Fundacja rozpoczęła także współpracę z lokalnymi szkołami (projekt “Młodzi w PLONACH”), których uczniowie i uczennice mają okazję bliżej poznać przyrodę, doświadczając jej poza murami szkoły.

 

 

Wśród działań podejmowanych w przestrzeni Ogrodu wyróżnia się projekt “Klimat w PLONACH” realizowany przy współpracy z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie, który został włączony w kampanię #Klimat na Zmiany. W ramach projektu, młodzi mieszkańcy i mieszkanki Gdańska mieli m.in. okazję od maja uczestniczyć w spotkaniach warsztatowych, które wynosiły dyskusję na temat zmian klimatu na nowy poziom, przekraczający podstawową wiedzę na temat istnienia kryzysu klimatycznego. Do tej pory przepracowano takie tematy jak: “Dlaczego jedzenie jest polityczne?”,”Zrozumieć kryzys klimatyczny: Co raport IPCC oznacza dla mnie?”,”Efektywny Altruizm: Jak lepiej czynić dobro?”,”Scenariusze przyszłości: Gdzie możemy, a gdzie chcielibyśmy się znaleźć?. Fundacja zorganizowała również spotkanie dedykowane Sprawiedliwości klimatycznej i pytaniu “Dlaczego ruch klimatyczny nie jest tylko o klimacie?”, które odbyło się 31 sierpnia. Warto podkreślić, że szczegóły na temat projektu oraz wyniki poszczególnych spotkań zostaną zaprezentowane publicznie na wystawie zamykającej, która odbędzie się 1 października 2022 w hali Kolektywu Pogody na terenie Stoczni w Gdańsku. Lepiej tego nie przegapić!

 

KTO ZA TYM STOI

Mogłoby się wydawać, że za tak wieloma działaniami stoi sztab ludzi, jednak Fundację “PLONY” tworzą zaledwie dwie aktywnie włączające się w życie miasta inicjatorki: Agata Biernacik oraz Michalina Jasińska. Dziewczyny stale rozwijają swoje działania i coraz częściej wychodzą z nimi poza teren PLONOWEGO Ogrodu, prowadząc wspomniane wcześniej- zewnętrzne warsztaty edukacyjne. A wszystko to jest możliwe dzięki szukaniu rozwiązań międzysektorowych i łączeniu w działaniu sektorów: publicznego, biznesowego i pozarządowego.

 

CHCESZ POWSTRZYMAĆ ZMIANY KLIMATU? PODPISZ PETYCJĘ

https://www.ekonsument.pl/KlimatNaZmiany

 

Więcej aktualności