Klimat na Ziemi zmieniał się już wcześniej, ale za dzisiejsze drastyczne zmiany w ogromnej mierze odpowiada działalność człowieka. Nasz sposób życia, oparty na agresywnym wydobyciu zasobów i spalaniu paliw kopalnych, przyczynia się w olbrzymim stopniu do dewastacji planety. Taka gospodarka globalna jest naznaczona głębokimi nierównościami społecznymi: wielkie korporacje i bogate społeczeństwa czerpią zyski z zasobów, siedlisk i życia innych ludzi.
#KlimatNaZmiany widzi kryzys klimatyczny jako spleciony z przymusową migracją, zakorzenioną w niesprawiedliwym systemie ekonomicznym. Do zapewnienia sprawiedliwej transformacji do zrównoważonego systemu, który będzie działał dla wszystkich, konieczne jest indywidualne uczestnictwo.
Nasza sytuacja jest niezwykle złożona, nie da się rozdzielić tych tematów – są ze sobą ściśle związane.
Potrzebujemy systemu, który traktuje aspekty ekologiczne i społeczne jako kluczowe dla decyzji politycznych i indywidualnych. Sprawiedliwość klimatyczna dla wszystkich jest kwestią praw. Dlatego, by ta transformacja przebiegła sprawiedliwie, #KlimatNaZmiany domaga się od rządów państw wprowadzenia odpowiednich regulacji.
Termin „sprawiedliwa transformacja” określa nie tylko, jak ten nowy system ma wyglądać, ale także jak mamy do niego dojść. Sprawiedliwa transformacja oznacza, że proces zmian gwarantuje zaspokojenie podstawowych potrzeb i zapewnienie dobrostanu społecznego – dla wszystkich.
Dlatego #KlimatNaZmiany apeluje o: