TEDx Talks: Jak promować i przyspieszyć działania na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego

Share

Dobre pomysły mogą zmienić sposób, w jaki postrzegamy świat i zachęcić nas do działania. Z tym przekonaniem kampania #ClimateOfChange zainicjowała tournee w stylu TED-talk po Europie, w którym wzięli udział naukowcy, aktywiści, artyści i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, aby porozmawiać o tym, jak przekuć idee w działania w kontekście zagrożenia klimatycznego i społecznego.

 

Kiedy ostatni raz byłeś poruszony świetnym przemówieniem? Czy czyjeś wystąpienie kiedykolwiek zmieniło Twój sposób patrzenia na dany temat? Od przemówienia Grety Thunberg “How dare you” skierowanego do światowych przywódców podczas Szczytu Narodów Zjednoczonych w sprawie działań na rzecz klimatu, po mocną wypowiedź Davida Attenborough podczas COP26 – najnowsza historia obfituje w przykłady przełomowych przemówień, które zmuszają społeczeństwo do otwarcia oczu na palącą kwestię załamania klimatu.

 

Fakty i liczby oparte na danych naukowych są niezbędne do podnoszenia świadomości na temat czekających nas wyzwań klimatycznych i społecznych, ale to słowa i historie niosą ze sobą głębsze znaczenie i mogą wpłynąć na sposób, w jaki ludzie postrzegają te dane. Ludzkie twarze i ludzkie historie często silnie rezonują w zbiorowej wyobraźni i wywołują silne emocje. 

 

Kampania #ClimateOfChance narodziła się z przekonania, że tylko inspirując i kwestionując zastaną mentalność, możemy stawić czoła największym wyzwaniom naszych czasów: kryzysowi klimatycznemu, który ma swoje korzenie w systemie ekonomicznym zbudowanym na nierówności i micie niekończącego się wzrostu, wymuszonej migracji milionów ludzi spowodowanej powyższymi zjawiskami oraz nadziei młodych ludzi na odwrócenie tego trendu i zbudowanie sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości.

 

Zmiana sposobu myślenia ludzi na te złożone tematy nie jest łatwym zadaniem. Wspólnie z ekspertami z różnych środowisk rozpoczęliśmy trasę “Countdown” TEDx Talk, europejską podróż, podczas której dyskutujemy o tym, jak możemy zachęcić społeczeństwo do innego myślenia, przechodząc od pomysłów do działań i wywierając realny wpływ na uzyskanie sprawiedliwości klimatycznej.

 

Od przyczyn, które prowadzą do braku działań na rzecz klimatu, po błędne podejście do migracji klimatycznej  i odpowiedź dlaczego młodzi ludzie są kluczem do zmian systemowych. Poniżej przedstawiamy kilka skłaniających do refleksji wykładów, które odbyły się na pierwszym etapie trasy w Brukseli, zorganizowanym przez TEDx Ixelles.

 

Rozsiądź się wygodnie w fotelu i przygotuj się na zakwestionowanie filtrów, przez które patrzysz na świat.

 

7 smoków braku działania na rzecz klimatu

“Naszym wrogiem nie są ludzie, lecz idee”. Wydaje się, że współczesna kultura wmówiła nam, że zawsze są ci dobrzy i ci źli. Ale nie tak wygląda rzeczywistość. Także w przypadku kryzysu klimatycznego kluczem do sukcesu jest wspólna praca wszystkich i zmierzanie  w tym samym kierunku.

 

Boon Breyne jest aktywistą działającym na rzecz sprawiedliwości klimatycznej w organizacjach Fridays For Future i Youth For Climate. Z pasją przekonuje, że obwinianie i zawstydzanie nie działa, ponieważ prawie wszyscy doświadczamy podobnych skutków psychologicznych. Czy zamiast tego nie powinniśmy wyciągnąć ręki, by skłonić innych do pokonania tych barier?

 

 

Zmiana dyskursu na temat migracji środowiskowej

Wyobraźmy sobie rok 2070, w którym nic nie zmienia się na lepsze: prawie jedna piąta naszej planety nie nadaje się do zamieszkania z powodu poważnych stresorów środowiskowych. Miliardy ludzi, którzy nazywają tę ziemię domem, zostały zmuszone do przeniesienia się. Oto, jak razem możemy stworzyć “nową historię do opowiedzenia”.  

 

Jako młoda profesjonalistka, wykształcona w dziedzinie pedagogiki, nauk politycznych i rozwiązywania konfliktów, Natalie stara się bronić godności i praw osób najbardziej narażonych na zagrożenia. W swoich badaniach oraz pracy projektowej i terenowej poświęciła szczególną uwagę problemom międzysektorowym dotyczącym osób dotkniętych zmianami klimatu, sytuacji kobiet i dziewcząt, młodzieży i dzieci oraz migrantów i uchodźców.

 

 

Dzieciom nie jest dobrze

Co zmiany klimatyczne oznaczają dla Ciebie? W tym wykładzie TEDx profesor Wim Thiery odkrywa międzypokoleniowe nierówności w narażeniu na ekstremalne zjawiska klimatyczne.

 

Wim Thiery jest naukowcem specjalizującym się w modelowaniu zjawisk ekstremalnych w zmieniającym się klimacie. Magazyn Forbes wybrał go niedawno na członka klasy “Forbes 30 under 30 Europe” z 2017 r., skupiającej “najzdolniejszych młodych przedsiębiorców, innowatorów i osoby zmieniające reguły gry w Europie”.

 

 

Kto jest Waszym “my” w polityce globalnej?

Do kogo odnoszą się światowi przywódcy, kiedy w swoich przemówieniach wspominają o “nas” lub “naszym narodzie”? W jaki sposób tubylcza i kolorowa społeczność może należeć do tego “my”, skoro powszechnie nie dostrzega się politycznych i społeczno-ekonomicznych przyczyn kryzysów klimatycznych. 

 

Jada Kennedy jest aktywistką klimatyczną w organizacji Fridays for Future International. Jej wystąpienie dotyczy emocjonalnych i realnych skutków kryzysu klimatycznego związanych z kwestiami społecznymi w naszym obecnym systemie społecznym.

 

 

Siła złych nawyków

Eva Gruber jest trenerem nawyków i autorką bestsellerów. Jej wystąpienie dotyczy demaskowania naszych mentalnych autosabotaży i tworzenia dobrych nawyków. Przez około sześć godzin dziennie opieramy się w większości na nieświadomych nawykach, co oznacza, że praca nad nimi jest kluczowa! Ćwicząc dobre nawyki, możemy wypracować wspierające zachowania i żyć w zdrowszych relacjach z zespołem, współpracownikami i rodziną, a także osiągać lepsze wyniki, gdy jesteśmy zestresowani, źli lub niepewni siebie.

 

 

Które zmiany mają dla nas największe znaczenie?

Sposób, w jaki oceniamy zmiany, ma znaczenie, chociaż rzadko się nad tym dłużej zastanawiamy. Stwierdzamy, jaka przyszłość jest dobra dla ludzkości, ale czy nie zawężamy się do tego, co wydaje się namacalne? Czy może wykorzystujemy przyszłość, wykorzystujemy zmiany, aby mieć rację? Myślenie w kategoriach złożoności to nasza jedyna droga do rzeczywistego zrozumienia otaczających nas ekosystemów.

 

Złożoność, dekolonialność, przestrzenie dialogu, przyszłość i prawo. Jaki jest związek między wszystkimi powyższymi zjawiskami? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie stanowi sedno pracy zawodowej, osobistej i badawczej Kwamou. Od 2014 roku prowadzi ona eksperymenty (przestrzenie dialogu), które umożliwiają ludziom takim jak ja i ty dyskusję na interesujący ich temat, używając w zamian własnych słów.

 

 

Dlaczego młodzi ludzie muszą wierzyć w lepszą przyszłość

Honorowy przedstawiciel UNICEF-u Ali Mahlodji mówi o zasadach, według których młodzi ludzie mogą żyć, uczyć się i pracować, a które rzucą jaśniejsze światło na naszą wspólną przyszłość, a zwłaszcza na przyszłość młodych ludzi.

 

Ali Mahlodji, urodzony w Iranie, jest międzynarodowym przedsiębiorcą, założycielem “whatchado”, Młodzieżowym Ambasadorem UE, mówcą programowym, inwestorem, konsultantem i autorem.

 

 

Tłumaczenie: Aleksandra Szaro

Więcej aktualności