Civilna družba poziva, naj bo Evropski parlament bolj ambiciozen glede podnebnih migracij

Share

Civilna družba poziva, naj bo Evropski parlament bolj ambiciozen glede podnebnih migracij

Predlog resolucije, ki jo pripravlja Odbor Evropskega parlamenta za razvoj (DEVE), mora postati bolj ambiciozen in sprejeti ukrepe, ki bodo blažili posledice podnebnih sprememb na ranljive skupine v državah globalnega juga.

V petek, 2. oktobra 2020, je Odbor Evropskega parlamenta za razvoj (DEVE) glasoval o Predlogu resolucije Evropskega parlamenta o vplivu podnebnih sprememb na ranljive skupine prebivalstva v državah globalnega juga. Osnutek predloga opozarja, da svet ne dosega zastavljenih podnebnih ciljev in poziva Evropsko komisijo, naj pripravi celovito strategijo za prispevek Evropske unije k omejevanju vpliva globalnega segrevanja. Prav tako prepoznava, da so migracije kot del prilagoditvene strategije vedno bolj potrebne in predlaga uveljavitev mednarodnih dogovorov za upravljanje podnebnih migracij.

Eva Izquierdo, koordinatorica zagovorništva pri #ClimateOfChange pri Evropskem uradu za okolje, je ob tem dejala: »Pozdravljamo, da je DEVE pripravil besedilo, ki odraža dejstvo, da podnebna kriza poglablja nevarnosti, ki ljudi spodbujajo k selitvi. Poročilo poziva EU, naj stori več, da bo čim prej postala podnebno nevtralna, česar si želijo mladi na ulicah. Vendar pa mora EU postati tudi bolj dobrodošla destinacija za migrante in begunce ter razviti posebne zaščitne sheme za podnebne migrante.«

Ob priznavanju pomanjkanja zadostnih finančnih sredstev, ki jih namenjamo najbolj prizadetim skupnostim globalnega juga, zlasti za prilagajanje, je pohvalno, da je posebna poročevalka Mónica Silvana González vključila priznanje, da morajo »EU in njene države članice, druge razvite države in razvijajoče se države temeljito povečati obseg svojih dejanj. Toplogredni plini, ki povzročajo podnebne spremembe, so namreč izpusti skoraj izključno teh držav.«

Predlog pri ranljivosti na posledice podnebnih sprememb izpostavlja neenakosti med spoloma in predvideva posebna sredstva ter ukrepe za njihovo odpravo in podporo mladim, ter prepoznava njihov dragoceni prispevek k ozaveščanju o podnebnih spremembah v svetu in potrebi po opolnomočenju mlajše generacije.

Postanimo bolj ambiciozni

Te ključne točke so temelj projekta #ClimateOfChange, ki ga financira Evropska unija in ga vodi WeWorld-GVC, konzorcij pa skupaj sestavlja 16 parterjev, tudi platforma SLOGA. Cilj projekta je vključiti in mobilizirati mlade ter jih ozaveščati o povezavi med podnebnimi spremembami in migracijami. V okviru kampanje in zagovorniških akcij pozivamo evropske poslance, naj gredo korak dlje in postanejo bolj ambiciozni.

Zmanjšanje emisij, ki jih zahtevajo evropski poslanci, mora biti takšnega obsega, da segrevanje globalnih temperatur ohranimo pod kritično raven 1,5 ⁰C. To vključuje 65 % zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov do leta 2030. Poleg tega #ClimateOfChange poziva evropske poslance, naj pozovejo k izkoreninjenju revščine in zmanjšanju neenakosti.

Ko izpostavljamo politike in financiranja, potrebna za to strategijo, predlagamo, da vključimo vse sektorje, in zlasti industrijske, trgovinske, kmetijske, naložbene in migracijske politike. Naša podnebna strategija mora biti prodirajoča in presečna ter mora graditi prerazporeditveno in regenerativno gospodarstvo.

Konzorcij #ClimateOfChange raziskuje prav to področje v raziskavi, ki jo vodi Oxfam Deutschland: gospodarstvo, ki spoštuje pravice vseh, da zadovoljijo svoje osnovne potrebe in omejitve naravnih sistemov našega planeta.

Ekološko gospodarstvo

Zadnja zahteva konzorcija #ClimateOfChange je priznavanje ne le naravnih katastrof, temveč tudi počasnih učinkov podnebnih sprememb kot gonilnih sil migracij, ki zahtevajo ukrepe za zaščito in podporo ljudem, ki so prisiljeni v selitev znotraj držav in med državami.

»Podnebne spremembe so večinoma rezultat nevzdržnega razvojnega modela proizvodnje in potrošnje. Civilna družba in državljani pozivamo Evropsko unijo in njene države članice, naj zdaj pogumno ukrepajo in vodijo prehod v ekološko gospodarstvo, ki spoštuje človekove ter okoljske pravice,« poziva Margherita Romanelli, koordinatorka zagovorništva projekta #ClimateOfChange pri WeWorld-GVC. »Evropa bi se morala spoprijeti z izzivom in voditi globalni proces k novemu ekološkemu humanizmu ter premagati neenakosti.«

Pozivamo evropske poslance v odboru, naj upoštevajo spremembe, ki jih je konzorcij #ClimateOfChange predlagal in glasujejo, ker nam zmanjkuje časa. Predlog je pomemben korak v smer, ki prepozna ljudi, ki trpijo za posledicami podnebnih sprememb. So človeški obraz podnebnih sprememb.

Novica je bila prvotno objavljena na spletni strani Evropskega urada za okolje, partnerja v projektu #ClimateOfChange, 25. septembra 2020.

Več novic