Urad za enake možnosti mesta Heidelberg je skupaj z Evropsko koalicijo mest proti razismu (ECCAR) 1. novembra gostil Unescov »Master class« z naslovom Kolonialne kontinuitete in podnebni aktivizem.
Tečaja »Odsev privilegija belega podnebnega aktivizma« se je udeležilo več kot 100 udeležencev iz Nemčije in tujine. Podnebni aktivisti, znanstveniki in umetniki so izpostavili, kako ključen element aktivizma za podnebno pravičnost je večplastnost, in prikazali razmerja med kolonialnim izkoriščanjem, njegovim sodobnim nadaljevanjem in podnebnimi spremembami ter podnebnim aktivizmom.
Udeleženci tečaja so zavzeli različne poglede na podnebni aktivizem, reflektirali o lastni rasni percepciji in obravnavali kolonialne vzorce mišljenja.
Po odprtju konference z glasbenimi in poetičnimi prispevki Celice Bostic in Shofie Bahlawan, so aktivisti in znanstveniki naslovili vprašanje rasizma v svojih gibanjih ter razmislili o strukturah in ciljih podnebnih organizacij. Kenijska aktivistka Anita Soina je vprašala:
»Če se diskriminiramo, vendar imamo skupni cilj – ali ga bomo dosegli? Ali bomo zmagali v vojni proti podnebnim spremembam?«
Tonny Nowshin, znanstvenik in borec za odrast, je nadaljeval in zahteval, da se mora »gibanje spremeniti, če pravimo, da je to boj našega časa.« Shayli Kartal je pojasnila, kako se BIPoC (Black, Indigenous and People of Colour) perspektive brišejo in zahtevala podporo ter varnejše prostore za te skupnosti v organizacijah. Na koncu prvega dela sta Leonie Baumgarten-Egemole in Line Niedeggen navedla primere, kako je mogoče v praksi uresničiti presečnost, in poudarila, da se morajo skupnosti v gibanjih za podnebno pravičnost povezovati ter okrepiti.
Sledile so delavnice o lastnih privilegijih in vključujočih organizacijskih strategijah, ki sta jih pripravila predavatelja Se McCarthy ter Aaron Müller, s podporo Evein Obulor. Naslovila sta rasno diskriminacijo različnih družbenih razsežnosti in posledično ovirah za sodelovanje v nemških gibanjih za podnebno pravičnost. Udeleženci so reflektirali o lastnih miselnih vzorcih in svojih pozicijah v globalnih odnosih moči. V majhnih skupinah so razpravljali o strategijah za aktivno soočenje z rasizmom in zmanjšanje ovir za sodelovanje ter zastopanje manjšinskih skupnosti v svojih gibanjih.
Tečaj je zaključila skupina podnebnih aktivistov iz različnih nemških organizacij, ki so razpravljali o strategijah za vključujoče podnebno gibanje. Na panelu so sodelovali Imeh Ituen (Black Earth), Dante Davis (Locals United), Asuka Kähler (Fridays for Future Frankfurt) in Jane (Extinction Rebellion Heidelberg). Razpravo je moderiral Ali Can. Govorci so delili svoje izkušnje delovanja v podnebnih organizacijah. Razprava je obravnavala belo in evropsko osredotočeno razumevanje podnebnega aktivizma in izbris BIPoC perspektiv znotraj gibanja. Imeh Ituen je poudaril, da se »ne smemo zatakniti v razprave o zastopanosti BIPoC skupnosti, saj je potrebno dekolonializirati tudi zahteve in vsebino podnebnih organizacij.«
Jane je poudarila pomen temeljitega in skupnega razumevanja kolonializma ter verodostojne uporabe pojma podnebna pravičnost. Udeležence je pozvala, naj se »poučijo o dekolonizaciji«.
Zaradi ukrepov, povezanih z zajezitvijo epidemije, je bil sprehod o kolonialnih sledeh v mestu, ki naj bi potekal 31. oktobra, preložen.
Novica je bila prvotno objavljena 5. novembra na strani Evropske koalicije mest proti razismu.
Image © ECCAR